kręgosłup, stopy, postawa*

Za prawidłową postawę odpowiadają mięśnie kręgosłupa. Do 12 miesiąca życia kręgosłup dziecka przypomina literę „C”, później stopniowo ten kształt zmienia się, przechodząc w literę „S”. Żeby kręgosłup rozwijał się prawidłowo, potrzebna jest aktywizacja zarówno mięśni płytkich (są one aktywne właściwie przy każdym ruchu), jak i głębokich (ta grupa mięśni jest kluczowa dla utrzymania właściwej postawy).
Jak zadbać o stymulację mięśni głębokich kręgosłupa? Oto kilka ćwiczeń.Ćwiczenia mięśni stóp
Stopa dziecka rozwija się intensywnie od momentu kiedy dziecko uczy się chodzić aż do 12 roku jego życia. Ćwiczenia powinny odzwierciedlać różnorodną aktywność dziecka – zarówno chód po nierównym podłożu (ćwiczenia wzmacniające, sensomotoryczne), jak i biegi oraz podskoki (ćwiczenia dynamiczne).
Zachowanie prawidłowej postawy
Warto zwrócić uwagę na postawę dziecka podczas zabawy. Rodzicom najłatwiej wychwycić pewne nieprawidłowości, gdyż widzą swoją pociechę w różnych sytuacjach, zarówno podczas zabawy, jak i spożywania posiłków. Kilka prostych wskazówek dotyczących poprawnej postawy podczas wykonywania tych czynności będzie najlepszą profilaktyką dla malucha.
*porady dotyczące żywienia i aktywności fizycznej dziecka między 1 a 3 rokiem życia pochodzą z konferencji Rośnij Zdrowo i Aktywnie, BoboVita NUTRICIA Polska,19.10.2011 r.

4 komentarze:

l1l1th pisze...

A to wszystko integracja sensoryczna :)

Alcyna pisze...

Niestety nawet wieczne poprawianie, upominanie, ustawianie i wzmacnianie czasami nic nie daje :( Właśnie chodzimy na druga już turę rehabilitacji krzywego kręgosłupa :(

A ja zawsze myślałam, że integracja sensoryczna dotyczy zmysłów;) (a konkretnie, że jest to celowa organizacja zmysłów, ich współdziałania i odbioru);)

Karlita pisze...

ooo super zestawy ćwiczeń :-) my mamy w domu piłkę a dzieciaki dość często maja kontakt z trampoliną :-) uważam że to wspaniałe ćwiczenia wzmacniające mięśnie :-)

l1l1th pisze...

Alcyna i owszem chodzi o zmysły, ale żeby działać na zmysły musisz działać na ciało. Równowaga jest zmysłem, żeby ją wyćwiczyć musisz wzmocnić także mięśnie :) a zmysły to układ nerwowy, który z kolei ma swoje receptory w mięśniach itd, itp.